O nas

 onas 

 Sekcja Rakietowa SKA to zgrany zespół pasjonatów konstrukcji rakietowych. Współpraca ze specjalistami w dziedzinie paliw rakietowych z Instytutu Lotnictwa, pomoc opiekuna Koła, prof. Piotra Wolańskiego, owocują licznymi publikacjami z zakresu kosmonautyki w postaci zarówno prac dyplomowych, jak również publikacji naukowych w formie artykułów lub wystąpień na konferencjach. Częste spotkania, naukowa literatura, wspólnie przeprowadzane prace oraz liczne konsultacje z autorytetami z wielu dziedzin sprawiają, że studenci mają szansę rozwijać się, zdobywać doświadczenie i realizować swoje marzenia.

 

Obecny projekt stanowi jeden z kroków długofalowego planu rozwoju Sekcji Rakietowej. Merytoryczne oraz finansowe wsparcie uczelni sprawiają, że studenci pracują w warunkach umożliwiających do rozwoju i swoimi działaniami starają się nawiązywać do pięknych polskich tradycji rakiet badawczych. Już wkrótce możliwe będzie wynoszenie małych eksperymentów naukowych po bardzo niskich kosztach. Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego ma ambicje piąć się wzwyż, szukać nowych, ciekawych rozwiązań i zrobić krok w stronę profesjonalnych konstrukcji.

SK130603 385b 

 Sekcja Rakietowa SKA jest w trakcie sukcesywnego tworzenia zaplecza pozwalające na realizowanie coraz bardziej profesjonalnych badań związanych ze stałymi materiałami pędnymi. Większość prac odbywa się w budynku Instytutu Techniki Cieplnej wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. Nasze koło naukowe posiada tam skromny warsztat pozwalający wykonywać najprostsze prace.

 

Historia sekcji

 

Na początku wystrzelono kilka malutkich rakietek napędzanych popularnym karmelkiem. Po małych zawirowaniach w strukturze sekcji pojawił się projekt Canast Launchera - małej rakiety nośnej zdolnej wynosić małe eksperymenty naukowe na wysokość kilku kilometrów. CanSat'y to niewielkie eksperymenty w puszkach po napojach (0,35l) o masie nieprzekraczającej 0,5 kg. Należy tu zaznaczyć, że działalność w ramach koła naukowego wiąże się z wielką uwagą na aspekty bezpieczeństwa ze strony opiekunów. Początkowo rozważano nawet zakup dużego silnika z zagranicy. Jednak koszt i przed wszystkim chęć zrobienia czegoś samemu sprawiły, że zdecydowaliśmy się na nieco prostszy projekt. Od utworzenia Sekcji Rakietowej udało nam się wystartować z własnymi, już bardziej zaawansowanymi konstrukcjami jeszcze dwa razyDSC 8471b

Wszyscy członkowie to studenci Politechniki Warszawskiej. Niektórzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na tej uczelni. Część z nas miała już wcześniej styczność z modelarstwem, konstrukcjami eksperymentalnymi bądź też np. z elektroniką, inni dopiero w Sekcji bliżej stykają się z rakietami. Staramy się dokształcać studiując fachową literaturę, przeprowadzamy wyliczenia wytrzymałościowe, aerodynamiczne, osiągowe.


Studenckie Koło Astronautyczne

 http://ska.pw.edu.pl/

 

FacebookTwitterYoutube

Szukaj