Tegoroczne starty Sekcji Rakietowej SKA odbyły się 22. i 29. października na poligonie Wojska Polskiego pod Toruniem. Obecna była przy nich również Sekcja Balonowa ze skonstruowanym dla nas balonem stratosferycznym, przeznaczonym do pomiaru rozkładu prędkości wiatru, oraz członkowie zaprzyjaźnionych kół studenckich.

W pierwszym terminie odbył się lot naszej dwustopniowej rakiety Amelia 2. Jej system rozdzielania stopni zadziałał prawidłowo, obie części zostały po powrocie na ziemię odnalezione w dobrym stanie. Razem z danymi z komputera pokładowego pozwolą na dokładną analizę przebiegu jej lotu.

Amelia 2 odzyskana po zakończonym locie

W drugim z zaplanowanych terminów, pod obecność mediów, odbył się długo wyczekiwany dziewiczy lot TuCANa – naszej rakiety typu CanSat Launcher, powstałej przy wsparciu amerykańskiej firmy Raytheon. Aż do osiągnięcia apogeum na wysokości ok. 3,5 km TuCAN transmitował na żywo widok ze swojej kamery pokładowej do bazy - wkrótce potem kontakt z nim się urwał. Na podstawie zebranej telemetrii mamy pewność, że system wyrzucania CanSatów (eksperymentów naukowych wielkości puszki 0,33 l) zadziałał pomyślnie, co znaczy, że rakieta spełniła swoje główne zadanie. TuCAN został odnaleziony dwa dni po swoim locie przez wojsko i odebrany przez członków Sekcji Rakietowej dzień później. Niestety stan jego szczątków nie pozwala na odzyskanie danych z jego kart pamięci.

Start rakiety TuCAN

Sekcja Rakietowa SKA przed startem TuCANa

Zebrane podczas tegorocznych testów lotnych dane stanowią dla nas podstawę do wprowadzana nowych ulepszeń w dotychczasowych projektach. Pomyślne uwolnienie przez TuCANa jego ładunku pozwoli nam w najbliższym czasie poważnie zająć się organizacją polskiego konkursu CanSatów, co stanowi od dawna jeden z głównych celi Sekcji Rakietowej SKA. Będzie on skierowany do grup studenckich zainteresowanych przeprowadzaniem wszelkiego rodzaju eksperymentów w dolnych partiach atmosfery. Na podstawie projektu Amelii 2 planujemy natomiast konstrukcję rakiety „Kret”, przeznaczonej do udziału w mającym odbyć się w 2017 roku konkursie, którego celem jest lot na pułap jak najbardziej zbliżony do 2017 m. Wstępne analizy pokazują, że wystarczy w tym celu odpowiednio dociążyć drugi stopień Amelii 2.

Z niecierpliwością wyczekujemy też następnych startów. Mamy już na nie przygotowane dwa egzemplarze projektu naszej naddźwiękowej rakiety H1, która w zeszłym roku osiągnęła pułap 6 km oraz 2,7 prędkości dźwięku, zdobywając tytuł najszybszej rakiety studenckiej w Europie. Ze względu na wprowadzone w jej najnowszym modelu udoskonalenia aerodynamiczne – między innymi znaczne wydłużenie głowicy oraz zastosowanie owiewek wokół obejm stateczników - mamy nadzieję poprawić w najbliższym czasie ten wynik.

FacebookTwitterYoutube